13. Oberleithnerův palác I.

Gen. Svobody 2

Několik honosných domů na nově rozvíjejícím se předměstí si nechali postavit nejvýznamnější šumperští podnikatelé, Oberleithnerovi. Na místě bývalého špitálu vznikla v roce 1831 klasicistní budova. Sloužila nejen jako rodinné sídlo, ale zároveň byla využívána jako obchodní prostory pro reprezentaci vzkvétajícího textilnického podniku. Návrh pravděpodobně zpracoval Ignác Richter.

Podnikatelský rod Oberleithnerových však nežil jen budováním úspěšného firmy, příslušníkům rodu kolovala v žilách umělecká krev. Carl Oberleithner ve volném čase podléhal vášni pro hudbu. Byl sbormistrem šumperského městského orchestru a zdatným komponistou populárních melodií, které uváděl pod uměleckým pseudonymem Carlo Nero.

I jeho syn Max Oberleithner zdědil lásku k hudbě. Dostalo se mu hudebního vzdělání a realizoval se jako skladatel a dirigent. Více než nadáním disponoval odhodláním, i přesto se mu podařilo uvést několik svých kusů v operních domech po celé Evropě. Obchodní povinnosti ho však držely v rodném Šumperku.