18. Radnice

nám. Míru 1

První zmínka o šumperské radnici je z roku 1475. Její původní gotickou podobu postupně setřely požáry a nesčetné přestavby. V roce 1909 byla budova zbourána a odborná komise, složená i z profesorů vídeňské techniky, vybírala projekt z celkem 33 soutěžních návrhů.

Porota je všechny posoudila a měla vybrat tři nejlepší návrhy, ze kterých si následně měla rada města zvolit vítěze k realizaci projektu. Doporučení odborníků představitelé města nerespektovali a rozhodli se upřednostnit návrh vídeňského profesora Ludwiga Schöna a architekta Georga Bergera, jejichž soutěžní projekt ve stylu saské neorenesance skončil až na pátém místě. Podmínky soutěže byly proto upraveny a z původní trojice se výběr rozšířil na prvních šest návrhů. Stavba, kterou vedl Hugo Nader, byla zahájena v lednu 1910 a již 9. září 1911 se uskutečnilo její slavnostní otevření.

V suterénu radnice byl řízen vůbec první kinosál v Šumperku. Biograf zde v letech 1911– 1921 provozovala firma Maxe Saxingera a sál pojmul 160 diváků. V budově se provozovala také kavárna.