20. Radnice

nám. Míru 1

První zmínka o šumperské radnici je z roku 1475. Její původní gotickou podobu postupně setřely požáry a nesčetné přestavby.

V roce 1909 byla budova zbourána a odborná komise, složená i z profesorů vídeňské techniky, vybírala projekt z celkem 33 soutěžních návrhů. Doporučení však představitelé města nerespektovali a rozhodli, aby se realizoval návrh vídeňského profesora Ludwiga Schöna a rovněž vídeňského architekta Georga Bergera, jejichž soutěžní projekt v podobě saské neorenesance skončil až na pátém místě. Porota nad výsledkem vyslovila lítost, stavba byla však v lednu 1910 zahájena. Vedl ji šumperský stavitel Hugo Nader a na realizaci se podílelo dalších 21 firem převážně ze Šumperka a Vídně.

9. září 1911 byla budova slavnostně otevřena. Sochy na průčelí radnice představují Habsburky Rudolfa I. a také Ferdinanda I., za jehož vlády se Šumperk v roce 1562 stal královským městem. Socha Rolanda je symbolem městské obchodní a celní samostatnosti. Od nepaměti hlídkovali na radniční věži ponocní. Posledním byl Antonín Hruška, jenž sloužil ještě v 50. letech 20. století.

* K položení základního kamene došlo 17. ledna 1910, v květnu již byla hotová hrubá stavba. Na výstavbě se podílely zejména místní firmy, ale i řada významných vídeňských společností.