3. Vila Doris
3. Vila Doris
ul. 17 listopadu 2
Stavbu v okrasné zahradě Pavlínina dvora v roce 1899 vybudoval stavitel Wilhelm Lux dle návrhu architekta Carla Seidla. Na přání investora Carla von Chiariho dostala podobu italské renesanční vily.
Při pohledu na průčelí z ulice i ze zahrady svírá dvojice rizalitů centrální trojosou partii s balkonem.
Dům obýval syn Carla Chiari Eduard s manželkou, svou sestřenicí Doris, jejíž jméno vila hrdě nese. Eduard Chiari pocházel z jedné z významných průmyslnických rodin a mimo správy rodinného majetku se věnoval hudbě. Jako koncertní pianista vystupoval po Evropě, byl i plodným skladatelem. Stal se duší kulturního života Šumperka a do města zval hvězdy tehdejšího hudebního nebe.
Jedním z nich byl šumperský rodák, slavný operní pěvec a filmový herec Leo Slezak. Slezak své publikum fascinoval nejen dokonalým zpěvem, ale i nepřehlédnutelnou výškou a smyslem pro humor. Legendárním se stalo jedno jeho představení opery Lohengrin. Jevištní technik příliš brzy vypustil na scénu rekvizitu labutě, předtím, než do ní pěvec nastoupil. Umělec zareagoval bezprostředně otázkou směrem k publiku: „Promiňte, prosím, kdy jede další labuť?“ Publikum si svou pohotovou reakcí ihned získal.