9. Eisensteinův dům

ul. Hlavní třída 6

Původně zemědělskou usedlost získal před rokem 1882 rytíř Adalbert von Eisenstein, majitel vápenky a lomu v Bohdíkově, se svou manželkou Marií Oberleithnerovou, aby si zde nechali postavit neorenesanční palác dle návrhu architekta Carla Seidla. Stavbě dominuje průčelí tzv. palladiánském stylu a sochařská výzdoba ve štítu.

Carl Seidl pocházel ze známé šumperské podnikatelské rodiny. Nerealizoval se však v textilním průmyslu jako jeho příbuzní, ale stal se architektem světového věhlasu..

* Byl žákem slavného Theophila von Hansena a své umělecké bohémství projevoval jak ve svém životním postoji, tak i svým vzezřením. Ve Vídni, kde také působil, se těšil přízni v nejvyšší patrech společnosti. Každý týden hrával taroky s hraběnkou Metternichovou a císařem Františkem Josefem I. Přes množství zakázek nedokázal na svém věhlasu vydělat, ale podíl na rodinném podnikání mu zajistil spokojený život. Realizace Seidlových návrhů najdeme mimo Šumperk také v polské Lodži a na Jadranské riviéře v Chorvatsku..